מאת

…על בית הספר להשיג יותר מאשר להימנע מלדחוף את תלמידיו להתאבדות. מוטל עליו להעניק להם תשוקה לחיות ולהציע להם את התמיכה והגיבוי בתקופת חיים שבה דרישות ההתפתחות שלהם דוחפות אותם לרופף את הקשר עם בית ההורים ומשפחתם….על בית הספר להימנע מלאמץ את האופי הקשוח של החיים: אל לו לשאוף ליותר מאשר להיות משחק של חיים "

פרויד, 1910

 

כשעוצמים את העיניים וחושבים רגע על הסיסמאות שנבחרו כדי להגדיר את שנות הלימודים האחרונות, מגלים שכל מה שנשאר מהן היו רק ההצהרות. "האחר הוא אני", היא דוגמא לא רעה לרעיון שעלה ונגוז מבלי להשאיר דבר.  כמו כן, מדי שנה עולות וצצות תופעות שהופכות להיות רלוונטיות לרגע ואז גם הן, נעלמות כלא היו. בשנה החולפת דיברו על 'הדתה', לפני מספר שנים דיברו על ' לימודי הנכבה' ומדוע היא חלק מהתוכנית של משרד החינוך. בעיות אקטואליות, שרגע הן בחיינו ולמחרת נעלמות.

המחנה המשותף

שמיעה ברדיו

לאט עם הטרנדים

לטור של אלישיב

תפקידו של בית הספר, ועל כך יעיד אבי הפסיכואנליזה זיגמונד פרויד, אך גם עשרות אלפי מחנכים בעולם, הוא קודם כל לשמר ולעורר את התשוקה בנפשו של התלמיד. לגרום לו לקרוא, להתעניין ולהרחיב את אופקיו בצורה כזו שכשיסיים את לימודיו, עדיין תבער בו אותה האש שאחזה בו בילדות ולא תרפה.  שהרי בין כניסתו לכתה א' ועד יציאתו את שערי בית הספר בכתה יב', מתחוללים בנפשו כל כך הרבה דברים שמגיעים לשיאם בגיל ההתבגרות.  מבחנו של המורה ושל בית הספר בכלל, הוא להיות הכתובת של התלמיד אל אוצרות הידע, ולהראות לו את הדרך לשמר את התשוקה. צווי השעה האקטואליים בין אם אם נרצה או לאו, תמיד יכנסו אל ספרי הלימוד והשיח בכיתה. אבל בינם ובין הרצון של הילדים והנערים לשבת, ללמוד ולהתפתח נגלה שלעיתים אין דבר.

 

אם בית הספר יהיה השנה מקום פחות בירוקרטי, כזה שלא יפחד מכישלון ולא ימדוד את עצמו רק על פי מבחני מיצ"ב או יעשה שימוש במספרים וסטטיסטיקות כדי להגדיר את "מצבם" של הילדים, הרי ששנת הלימודים שעומדת בפתח כבר תהיה שונה מזו שחלפה לה זה מכבר.

X