מאת

המחנה המשותף שמפעילה והגתה צו פיוס עובד לפי נוסחת, סאמר קאמפ ישראלי – אנחנו גרים ומבלים ועוברים את הפעילות בכפר נוער שהוא רק שלנו למהלך הקיץ, ושכיף לנו לחזור אליו מידי שנה כמו לבית אהוב

זוכרים את הסרט "ריקוד מושחת"? בייבי מגיעה עם משפחתה בכל קיץ לחופשה ארוכה באתר נופש ליד האגם, ומתמזל מזלה להתאהב בפטריק סוויזי, ולרקוד איתו כל הדרך אל האושר..

אנחנו לא יודעים אם תפגשו את פטריק סוויזי אצלנו במחנה המשותף, אבל המודל לפיו בכל קיץ חוזרים אל אותו כפר נופש אהוב, הוא נורמה אמריקאית מקובלת למחנות קיץ לבני נוער בעיקר, ואנחנו במחנה המשותף, מאמצים את המודל הזה בהצלחה.

 

אז מה כל כך ייחודי בסאמר קאמפ ישראלי?

ובכן, בניגוד למחנה קיץ המתרחש מידי שנה ביער או חורשה, ולקייטנה המחליפה מקום בהתאם לצרכי הרשות המקומית, המחנה המשותף לפי מודל הסאמר קאמפ מתרחש בכפר נוער ירוק ועשיר במרחבים. במהלך ימות המחנה הוא הופך לבית עבור החניכים והצוות: שם אנחנו אוכלים, ישנים, מבלים בבריכה, רובצים על הדשא, מתעמלים, יוצאים לחוגים, ועורכים קבלת שבת.

העובדה שהמחנה מתרחש שם בכל שנה, והחניכים חוזרים אליו בוגרים יותר, מביא להכרות טבעית עם המקום ולתחושת ביטחון והתמצאות של החניכים.

עובדי חדר האוכל מברכים אותם בחיוך וב"איך גדלת", בעלי החיים בפינת החי, לרבות הטווסים המשוטטים בכפר הם חלק מהנוף הקייצי.

הכפר מזמין ופתוח, יש בו פינות חמד מסתוריות לשיחת נפש, וחדרים ממוזגים לפעילויות ודיונים ערכיים ומתפלספים, שהם חלק ממערכת השעות שלנו במחנה.

 

אז מה פירוש סאמר קאמפ ישראלי?

ובכן, מכיוון שהזהות הישראלית והיהודית היא עניין שמעסיק אותנו, ובגלל ההרכב הייחודי של חניכי המחנה – דתיים וחילונים, בנים ובנות מכל הארץ, אנחנו משכללים את המודל וטוענים אותו במטען תרבותי ישראלי, מרשים לעצמנו להתווכח על דת ומדינה, על חופש ביטוי, על אורחות חיים, ומעודדים שיח פתוח וקולח בנושאים שעל סדר היום בישראל.

סאמר קאמפ ישראלי גם אומר שבאחד הערבים נקיים קומזיץ, שנצא לטיולים בשטח, ונתחבר לטבע, ושנקיים קבלת שבת מסורתית, כי אנחנו יהודים ישראלים שמעוניינים להבין לעומק את הסיבות שבגללן אנחנו חיים פה.

בחדרים שלנו אנחנו שומרים על איזון: דתיים וחילונים יחד, ובגלל שזה הבית שלנו, אנחנו אחראים על ניקיון החדר, על הכביסה שלנו, ועל האופן שבו נכבד זה את זה בתוך החדר. השהות המשותפת הופכת את החניכים לבוגרים יותר ומיומנים בשותפות עם האחר.

כל חדר הסכם לפיו הוא מתנהל בשבת, העצמאות החשיבתית הזו, הופכת את המחנה המשותף לא רק לחווית קיץ אלא לשיעור לחיים בחברה בפרט ובישראל בכלל.

לחצו כאן למחנה הקיץ
X