מאת

בשנים האחרונות פיתחה עמותת צו פיוס מערך פדגוגי עשיר ועמוס תוכן וחוויות המיועד למורים בבתי הספר המשותפים.

בתי הספר המשותפים שונים באופיים והצביון שלהם ייחודי מעצם העובדה שלומדים זה לצד זה תלמידים מבתי גידול שונים: חילונים, דתיים ומסורתיים. אולם אף הם, יכולים לחלוק ספסל לימודים ועדיין לא להתנסות בשאלות של זהות ואקטואליה, אם לא נעורר אותם לכך. פעילויות לילדים בבית הספר הן דרך מצוינת להפוך את המוסד הלימודי למקום שבאים אליו כדי לחוות ולהתחנך, ולא רק כדי לרכוש ידע בסיסי.

 

פעילויות לילדים בבית הספר שלנו נשענות על כמה עקרונות חינוכיים:

  1. הפגנת הרווחים שבדיאלוג התרבותי: כלומר, מגוון הוא ברכה ולא מוקד לחיכוך. האופן שבו אנחנו חולקים את נכסי התרבות שלנו זה עם זה, דתיים עם חילונים, חרדים עם ערבים, מבטיח שיח ערני וחי, ומסייע לשמר את המורשת של כל קבוצה וקבוצה.
  2. חקר עצמי- בפעילויות שלנו התלמידים מגיעים אל הידע בעצמם, באמצעות חקר ומשחק. הידע לא מועבר באופן פרונטלי, אלא נרכש דרך שאלות ובחינה עצמית. התלמידים בוחנים את השקפת עולמם באמצעות הפעילות והיא לא מוכתבת להם.
  3. פעילויות לבתי הספר חייבות להיות שונות באופיין משאר השיעורים המתקיימים לאורך היום. יש צורך במתודות צבעוניות, מרעננות ומשחקיות במהותן.
  4. פעילויות לילדים בבית הספר של צו פיוס תמיד יהיו בעלות אופי סובלני, פלורליסטי, פתוח ומכבד את האחר, אבל מחוברות לערכי היהדות על כל פניה. אין העדפה לזהות דתית חזקה או מתונה, אלא שיחה פתוחה ומאפשרת שמרכזה הקאנון היהודי כאוצר בלום של חכמה ומורשת
  5. הזהות הישראלית היא הנושא המרכזי בפעילויות בתי הספר שלנו. היא משמעותית לבירור ודיון, אבל גם להרחבת הגבולות שלה: כיצד משתלבים ערכים אוניברסליים כמו חירות ושוויון בחיים שלנו כאן? שאלה נרבה לעסוק בה באמצעות טקסטים מכוננים מתרבויות אחרות
  6. למי מיועדת פעילויות בתי הספר? לתלמידי החינוך המשותף בפרט אבל בעצם גם לתנועות נוער, למבוגרים שרוצים לעשות אתנחתא אינטלקטואלית בשגרת היום יום, ובעיקר- לצוותי ההוראה.
  7. היכן ניתן להשיג את פעילויות לילדים בבית הספר שלנו? ובכן בשנים האחרונות המחלקה הפדגוגית שלנו שקדה על כתיבה עריכה והפקה של חוברות לימוד לצוותי ההוראה בבתי הספר המשותפים. חוברות אלה פותחו במיוחד על ידינו, וכוללות עושר רב של טקסטים המבוססים על מדרשים, ספרות, פילוסופיה ודת. כל טקסט מוצמדות הנחיות לקריאה מודרכת, וכן פעילות כיתתית חווייתית. החוברות מוצעות באתר, וכן חלק מפעילויות בתי הספר למשל הפעילות ליום ירושלים. במקביל, אפשר להזמין את החוברות במשרדי צו פיוס.
לחצו לפעילויות לילדים
X