הסיפור של יחד בליגה

בעקבות ההצלחה של הפרויקט החלטנו בעמותת צו פיוס להרים את הפרויקט לשלב הבא ולמנף את הקבוצות האלו כך שבעזרתן נוכל לפעול לשינוי המציאות הישראלית. לכן הקמנו את פרויקט 'יחד בליגה' שמקיים פלטפורמה של חיים משותפים עם קידום של מחויבות הדדית בין השחקנים, הכרות משמעותית וכבוד הדדי. 'יחד בליגה' נוחל הצלחה וגדל משנה לשנה ומתרחב לעוד ועוד קבוצת ותוך כך מחנך מאות בני נוער לסובלנות, תפיסת עולם מורכבת ואחריות לעתיד החברה הישראלית. 'יחד בליגה' משתמש במתודות המושאלות מעולם הספורט ומתודות המגיעות מחוד החנית של עולם ההדרכה הבינלאומי על מנת להגיע לקהלים שאינם משתתפים בדרך כלל בפעילויות מסוג זה. את התוכנית הייחודית פתחנו ב-'צו פיוס' יחד עם אנשי חינוך עם ניסיון רב, לצד מאמני כדורגל, מאמנים מענפים שונים תוך שיפור מתמיד של התוכנית בעקבות תגובות והערות מהשטח.

'יחד בליגה' נוצר לא רק כדי לאפשר לקבוצת כדורגל לילדים להפוך לקבוצת כדורגל שלא משחקת בשבת, אלא כדי להקנות ערכים, דרך חיים ותפיסת עולם חברתית. כל קבוצת כדורגל וילד שנכנס לתוכנית מקבל עשרות שעות של תוכן חינוכי-חברתי המועברים על ידי מדריך מקצועי של 'צו פיוס'. הפעילות מעניקה לילד ולנער כלים להתנהלות בחברה מגוונת לצד אחריות כלפי החברה שבה הוא חי.

לחצו כאן כדי לקרוא איך אנחנו משנים את הכדורגל הישראלי

מה שהתחיל כיוזמה למען בני נוער דתיים, התגלה כצורך משמעותי עבור הורים ובני נוער וילדים ממגזרים רבים. בלי קשר לדת, לאום, אורח חיים או מגזר. בשנת 2001 ניגש חיים (שם בדוי) שחיפש עבור בנו קבוצת כדורגל לילדים שלא משחקת בשבת. חיים פנה למועדון הכדורגל של בית"ר נס טובורוק וביקש לרשום את בנו כשחקן בקבוצת כדורגל לילדים אלא שהילד דתי וכל הקבוצות במועדון שיחקו בשבת. אבל חיים לא ויתר בקלות ויחד עם בית"ר נס טובורוק החליטו לנסות להקים קבוצת כדורגל שלא משחקת בשבת. את משחקי הבית שלה קיימה הקבוצה בימי שישי ואילו משחקי חוץ התקיימו בשבת. סיפורה של קבוצת הכדורגל שלא משחקת בשבת יצא למרחוק ויותר ויותר קבוצות ומועדוני כדורגל רצו לקחת חלק בשינוי. בשנת 2008 נוצרה מסה קריטית של קבוצות כדורגל לילדים המוגדות "קבוצה שלא משחקת בשבת". הן חיפשו גורם מייצג מול ההתאחדות לכדורגל כדי לתקן תקנה מסודרת שתאפשר משחקים בימי חול בלבד. כאן 'צו פיוס' וקרן אבי חי נכנסו לתמונה ואחרי מסע ארוך של דיונים, תוקנה תקנת 'צו פיוס' בהתאחדות לכדורגל המאפשרת לקבוצת כדורגל לילדים להירשם כקבוצת 'צו פיוס' ולא לשחק בשבת.

התקנה אושרה בתחילה עבור מספר בודד של קבוצות בשנת 2008, לממספר של שמונים ושש קבוצות בשנת 2015, מאה ושבעים בשנת 2017 ומעל למאתיים וחמישים קבוצות כדורגל לילדים ונוער הרשומות בהתאחדות לכדורגל. קבוצת הכדורגל שלא משחקת בשבת נותנת מענה לבני נוער וילדים, ומפנה עבור המשפחות את יום המנוחה לבילוי בקרב המשפחה, טיולים, תפילה וסעודות שבת וכל מסורת אחרת.

יחד בליגה – קבוצת כדורגל שלא משחקת בשבת

יחד בליגה שואפת ליצור חברה ישראלית עם אחריות הדדית ומחויבות של הפרטים השונים בחברה דרך הספורט והכרות משמעותית בין המגזרים השונים. התכנית מתמקדת בחידוד והבניית הזהות האישית של שחקני הקבוצות, קידום של סובלנות וקבלת האחר כלפי השונה בחברה הישראלית ויצירת שיתוף פעולה וחיבורים משמעותיים בקרב שחקני הקבוצה.

בישראל ובעולם מהווה הספורט הקבוצתי כלי חינוכי להקניית ערכים, לימוד יחסי אנוש וקידום עבודת צוות. לצו פיוס יש ניסיון רב ביצירה וקידום של מפגשים משמעותיים וחברויות חוצות מגזרים, בין בני נוער וילדים מרקע שונה – דתי, חילוני, מסורתי, מוסלמי, נוצרי ועוד.

קבוצות צו פיוס מתאפיינות בריבוי זהויות, ומהוות קרקע פורייה לפעילות לחיזוק הזהות האישית, יצירת חברויות משמעותיות וקידום ערכים ברוח הדמוקרטיה. הפעילות החינוכית לאור ערכי צו פיוס מהווה תרומה חברתית גם מעבר ומחוץ למגרש הכדורגל, ומשפיעה על הסביבה הקרובה של השחקנים – בני משפחה וחברים ובכך היא תורמת את חלקה בהשפעה על החברה כולה.